Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Голема, тркалезна, 4.000 години стара камена зграда откриена на врвот на еден рид на Крит ги збунува археолозите и се заканува да го попречи големиот аеродромски проект на грчкиот туристички остров.

Грчкото Министерство за култура во соопшти дека зградата е „уникатно и исклучително интересно откритие“ од минојската цивилизација на Крит, позната по своите раскошни палати, блескавата уметност и загадочниот систем на пишување. Урнатините на лавиринтската зграда од 1.800 метри квадратни, кои одозгора наликуваат на тркало на огромен автомобил, беа откриени при неодамнешното ископување на археолозите.

Местото беше наменето за радарска станица која ќе го опслужува новиот аеродром во изградба во близина на градот Кастели. Закажано за отворање во 2027 година, се очекува да го замени вториот по големина аеродром во Грција во Ираклион и е дизајниран да опслужува до 18 милиони патници годишно.

Археолозите сè уште не знаат за што служи градбата на врвот на ридот. Сè уште се ископува и нема познати минојски паралели. Така, експертите моментално шпекулираат дека можела да се користи за ритуална или религиозна функција.

Опкружена со 8 скалести камени ѕидови високи до 1,7 метри, внатрешната структура била поделена на помали, меѓусебно поврзани простори и можеби имала плиток конусен покрив.

Во соопштението за печатот на министерството се наведува дека се чини дека тоа не било живеалиште, а наодите од внатрешноста вклучуваат големо количество животински коски.

„Можеби повремено се користело за можни ритуални церемонии кои вклучуваат консумирање храна, вино и можеби принесувања. Неговата големина, архитектонски распоред и внимателна конструкција бара значителна работна сила, специјализирано знаење и силна централна администрација“, се вели во соопштението, додавајќи дека секако било некаков комунален објект кој се издвојува во целата област.

Министерката за култура, Лина Мендони, археолог, вети дека откритието ќе биде зачувано додека се бара друга локација за радарската станица.

„Сите ја разбираме вредноста и важноста на културното наследство... како и потенцијалот за раст на проектот за новиот аеродром“, рече таа. „Можно е да се продолжи со аеродромот и на антиквитетите да им се даде заштитата што ја заслужуваат.

Министерството соопшти дека градбата главно била користена помеѓу 2.000. и 1.700. п.н.е., а била изграден околу времето кога биле изградени првите палати на Крит, вклучувајќи ги Кносос и Фаистос.

Се вели дека некои од нејзините карактеристики се споредливи со раноминојските гробници со пчелни кошници покриени со скалести конусни покриви и гробни могили на други места во Грција.

Богатото културно наследство на Грција често води до конфликт на интереси за време на градежните проекти.

На крајот на минатиот век, целата утврдена населба на ридот од третиот милениум п.н.е беше ископана, а потоа уништена при градежните работи за меѓународниот аеродром во Атина.

Досега се откриени уште најмалку 35 археолошки локалитети при работите на новиот аеродром Кастели и неговите патни врски, соопшти Министерството.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе