Грција втора во светот по „Сини знамиња“ за најдобри плажи

Со 581 наградена плажа, Грција го задржа второто место во светот по добиените „Сини знамиња“ за плажи, марини и јахти, а регионот на Халкидики повторно е прв во земјата по бројот на вкупни награди, со 96 знамиња, јави дописничката на МИА од Атина.

„Сините знамиња“, знак на одличен квалитет, оваа година ќе се веат на 581 грчки плажи, 36 повеќе од лани, на 15 марини и шест туристички јахти, кои беа наградени за квалитетот на водата за пливање, заштитата на животната средина, организацијата и безбедноста на посетителите и ја задржаа Грција на втората позиција меѓу 53 земји од целиот свет.

Од сите земји учеснички во програмата, Грција има 14 отсто од наградените плажи, а Халкидики со 96 „Сини знамиња“ е на првото место меѓу регионите во Грција , со наградени 87 плажи, шест туристички јахти и три марини, додека па втор е островот Родос со 55 плажи.

Во програмата право на учество имаат организирани плажи, марини и јахти, а за да се добие наградата потребно е да се исполнат 33 строги критериуми што се однесуваат на квалитетот на водата, безбедноста на посетителите, квалитетот на услуги, заштита на животната средина итн.

Оваа година „Сини знамиња“, знакот за еколошки квалитет на плажите, марините и јахтите за одржлив туризам, одбележува 35 години постоење.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Регион

Рама: Северна Македонија треба без двоумење да го прифати новиот француски предлог

Read more

ЕУ: На маса е финален компромис кој треба да биде прифатен од двете страни

Read more

На Миконос и Милос позитивни над 50% од тестираните за COVID-19

Read more

Бугарија протерува 70 руски дипломати и го затвора рускиот конзулат во Русе

Read more
 

Вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Читај повеќе

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе

ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Читај повеќе

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени во градските средини

Читај повеќе

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд, температурата до 38°C

Читај повеќе

До крајот на денот нестабилно со пороен дожд во источните делови од земјава

Читај повеќе

Левица: Потребно е категорично отфрлање на предлогот и прекин на преговорите со Бугарија

Читај повеќе