Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Возачите на автомобили со мотори со внатрешно согорување следат низа безбедносни чекори при полнење гориво на бензинските пумпи.

При полнење гориво, исклучете го моторот, никогаш не правете ја целата операција со запалена цигара, а се препорачува да не користите мобилен уред во текот на целата процедура.

Но, постои една работа што речиси секој од нас ја има направено барем еднаш. Во желбата да наполниме што е можно повеќе гориво, откако сигурносниот вентил ќе престане да полни, ако сме решиле да наполниме „до врв“, вообичаена практика е да се обидеме да додадеме малку повеќе гориво со последователно полнење.

Сепак, системот што го прекинува протокот на гориво нема да дозволи да се додаде повеќе течност во резервоарот. Што значи дека помалото количество гориво што се обидуваме да го истуриме всушност се детектира како вишок и се отфрла преку одводната цевка.

Според тоа, возачот на крајот плаќа гориво што не го ставил во резервоарот. Покрај финансиските трошоци, оваа навика може сериозно да го оштети вашиот автомобил.

Горивото што не завршило во резервоарот може да да се прелее преку каросеријата, оштетувајќи ја бојата. Од друга страна, при полнење на резервоарот се ослободуваат гасови кои со дополнително напрегање на цревото може да го оштетат филтерот со активен јаглен што го имаат модерните автомобили.

Овој филтер служи за отстранување на испарувањата кои се акумулираат за време на полнењето гориво, така што во случај на дефект, емисиите на возилото би се зголемиле и работата би можела да стане неправилна.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Авто новости

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе