Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Доколку не сте задоволни од вкусот на полнетите пиперки што сте ги подготвиле, веројатно правите една од следните грешки.

Една од најчестите грешки е купувањето на погрешен вид пиперка. Имајте на ум дека пиперките како бабури се најдобри за полнење.

Следната грешка што многумина ја прават е што ги полнат пиперките до врв. Ако го направите тоа, смесата ќе истече од пиперките за време на готвењето и тие ќе пукнат. Поради оваа причина, никогаш не треба да го правите тоа.

Исто така, внимавајте да не додадете премногу запршка бидејќи тоа ќе го расипе вкусот. Готвачите наведуваат дека наместо запршка, можете да користите и брашно помешано со вода.

Грешка е и купувањето неквалитетен ориз или неговото преварување. Купете ориз со кратко зрно. Иако малкумина го практикуваат ова, готвачите забележуваат дека никогаш не треба да го готвите оризот пред да го ставите во филот.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Рецепти

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more

Сардинска фокача со домати - идеална за појадок

Read more
Пилешки раженчиња со јогурт сос

Пилешки раженчиња за кои не ви треба скара

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе