Груби: Субвенциите за малцинските заедници во моментов е само дебата

Субвенциите за малцинските заедници во моментов е само дебата која е отворена, одговори денеска првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби при посетата на Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир.

-Идејата за субвенционирање на правична адекватна застапеност не е само за Албанците, туку е за сите. И Македонците коишто се помалку застапени во Тетово или пак во Гостивар, во Струга или пак во Дебар или во Чаир и обратно Албанците кај што се помалку застапени во други компании посебно каде што и државата има удел. Во моментов е тоа само идеја, дебата која што ја отворивме. Како што видовте и во самиот дел од програмата на владата на стр. 33 параграф 4 можете да прочитате дека Владата ќе се залага да отвори дијалог со приватните компании посебно тие коишто имаат удел и домашни и странски компании коишто функционираат во државата да го запазат уставното начело за правична и адекватна застапеност на сите заедници, истакна Груби.

Рече дека има многу реакции во државата, посебно по социјалните мрежи и дека не му е јасно зошто е тоа така кога предлогот е почитување на Уставот.

-Уставно начело е правичната застапеност. Тоа го правиме во нашите институции зашто не би го правеле и во компаниите. Не зборуваме за вработувања на неквалитетни кадри или кадри коишто не ги исполнуваат условите за да ги извршат работните задачи. Зборуваме за најтранспарентен начин за избор на најквалитетните кадри, притоа запазувајќи го и уставното начело за адекватна застапеност, рече Груби.

Според него ова се вика позитивна дискриминација. Тоа, рече тој, го имавме од 2001 до денес и всушност се покажа како најуспешна формула за опстанокот на нашето општество и за развојот за нашето општество.

Прашан за замениците министри, Груби рече дека седницата во Собранието за нивен избор ќе биде во вторник и дека за двата дена дебата ќе заврши.

– Државните секретари се веќе во процес на избор во повеќето од министерствата, додека директорските места ќе се пополнат со транспарентен процес на конкурс и со интервјуа и со избор на најквалитетните кадри, појасни Груби.

реклама

Од отворањето на градинките досега - 15 заразени деца и 44 вработени

Read more

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more
Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Read more
Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Read more

Македонија

Регистрирани нови 1.085 случаи на COVID-19, 12 починати

Read more

Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Read more

Средно Водно доби корпи за селективен отпад

Read more

По 40 години Пониква добива реконструирани ски лифтови

Read more

Вести

Регистрирани нови 1.085 случаи на COVID-19, 12 починати

Читај повеќе

Кралски биограф: Кралицата Елизабета ќе се повлече следната година

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во сообраќајка во Струмица, возачот избегал

Читај повеќе

Почина 27-годишен пациент од Липково од компликации од COVID-19

Читај повеќе

Пчелните семејства даваат двојно помалку мед поради климатските промени

Читај повеќе

Кафе барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа, најавeна нова кривична пријава

Читај повеќе

Приведен дилер од Албанија, запленети над 15 килограми марихуана

Читај повеќе
  • filter

Средно Водно доби корпи за селективен отпад

Читај повеќе

Казнети 761 лице за неносење на заштитна маска

Читај повеќе