Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гуардиола, се пожали на недостатокот на напаѓачи во тимот.

– Напаѓачот е напаѓач. Тие секогаш се малку разделени од останатите и се на своја позиција. Заедно со голманите, тие формираат група играчи на кои им треба посебен пристап. Најтешко се потпишуваат. Бевме привилегирани да го имаме Серхио Агуеро во тимот толку години, но, за жал, тој имаше сериозни повреди минатата година. Преживеавме без него. Сега имаме извонредни офанзивци, но ја немаме напаѓачката моќ на Манчестер Јунајтед, Челзи или Тотенхем. Мора да ги искористиме тимските квалитети. Немаме фудбалер кој може да постигне 25 гола во една сезона, па мораме да го направиме тоа со целиот тим. Ова ќе се обидеме да го направиме во текот на тековната сезона, изјави Гуардиола.

Денеска Манчестер Сити ќе игра против Челзи на гости, со почеток во 13:30 часот во дербито на шестото премиерлигашко коло.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Фудбал

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Read more

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе