Гулаш на старински начин со говедско и печурки

Еден од класичните рецепти за гулаш со говедско месо и печурки носи уживање во мекото месо кое само се одвојува и одлично се комбинира со варен ориз.

Гулашот со говедско и печурки има одчичен вкус. Место со варен ориз можете да го комбинирате и со нешто друго по ваша желба, како некои тестенини, пире или печен компир. Доколку, пак, не сте љубители на печурки можете да ги замените со некој зеленчук.

Потребни состојки:
 • 500 гр говедски врат
 • 380 мл говедски булјон
 • 1 среден жолт кромид
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици путер
 • 170 мл доматен сос
 • 1 лажичка шеќер
 • 340 гр шампињони
 • топла вода
 • гранче свеж магдонос (за украсување)
Подготовка:

Месото исечкајте го на коцки и во длабока тава или тенџере измешајте го со булјонот. Гответе на средна топлина 15-20 минути. Во тавата додадете кромид исечна на коцки, ситно сецкан лук, мелена црвена пипер, сол и бибер. Добро измешајте и продолжете со готвењето 20 минути. Одвреме-навреме додавајте малку топла вода за да го одржите нивото на течноста рамномерно. Покрај булјонот, во текот на процесот на готвење ќе додавате уште малку течност, за да го надоместите испареното и да ја постигнете саканата густина.

Во тавата додадете ги путерот, доматниот сос и шеќерот и убаво измешајте. Намалете ја топлината на ниска и варете уште 20 минути, често мешајќи. (Месото до сега треба да биде меко.) На крај додадете ги печурките исечкани на коцки. Добро измешајте со состојките и динстајте уште 10-15 минути или додека печурките не омекнат. Украсете со магдонос и послужете над варен ориз или со интегрален леб.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
 • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
 • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе