Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Парчињата јунешко месо и печурки се вистински специјалитет во кој ќе уживаат сите на трпезата. Месото и печурките совршено се вклопуваат за неодолив вкус.

Залаците од јунешко месо и печурки се одличен избор доколку имате гости, бидејќи се многу ароматични, дарежливи и ќе ги сакаат сите гурмани. Маринадата се прави од состојки кои најверојатно веќе ги имате при рака. И, иако месото би имало корист ако седи во маринадата некое време, тоа ќе добие вкус дури и за кратко време.

Потребни состојки:

 • 450 гр јунешко месо
 • ½ лажица црвена пипер
 • сол
 • мелен бибер
 • 60 мл соја сос
 • 2 лажици Ворчестер сос
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица лут сос
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 лажици путер
 • 2 чешниња лук
 • 225 гр шампињони
 • 2 лажици мајчина душица (свежа)
 • магдонос (опционално)

Подготовка:

Исечете го јунешкото месо на коцки и зачинете го со црвена пипер, сол и бибер. Во кеса што може повторно да се затвори ставете соја сос, Ворчестер сос, сенф и лут сос. Потоа ставете го и месото и протресете ја кесата за да се впие маринадата. Оставете во фрижидер 2 часа.

Извадете го јунешкото месо од маринадата. Загрејте го маслото во голема тава на средна топлина. Додадете ги коцките месо и пржете 5 минути.

Вратете ја тавата на средна температура и растопете го путерот. Додадете толчен лук и пржете додека не замириса, 1 минута. Додадете ги печурките исечкани на кришки и мајчината душица и пржете додека печурките не поруменат, околу 5 минути. Вратете ги коцките говедско месо во тавата и измешајте. Украсете со магдонос. Послужете и уживајте во гурманските залаци од јунешко месо и печурки!

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Рецепти

Пилешко со ароматични зачини готово за половина час

Read more

Со еден мал трик лава колачот секој пат ќе излезе совршено

Read more

Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Read more

Рецепт за имунитет: Јунешко со зелка и целер

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе