Гвардиола го спореди Хесус со лубеница

Јануарското засилување на Манчестер Сити, Габриел Хесус, кој од Палмеирас се пресели во Манчестер за 32 милиони евра, во средата го постигна својот прв гол во Премиер лигата. Младиот напаѓач беше стрелец на третиот гол за Сити во победата над Вест Хем од 4-0.

Габриел Хесус е 19 годишен фудбалер кој кариерата ја започнал во Палмеирас, а сега ќе се пробива во Премиер лигата. Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола имаше интересен коментар за првиот гол на фудбалерот.

„Се коцкавме со неговиот трансфер. Тоа е како кога ќе купувате лубеница, морате да ја отворите за да видите дали е добра или не. Многу е талентиран, поседува одлична доза на агресивност на теренот и има добар менталитет. Сака да успее и таа желба многу му помага. Ние ќе му помогнеме да постигне нешто во светот на фудбалот“, рекол Гвардиола.

Сити со победата над Вест Хем се израмни со Ливерул на четвртото место на табелата во Премиер лигата. Двата тима имаат по 46 бода, односно еден помалку од Тотенхем и Арсенал кои се наоѓаат на делбата на втората позиција.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Фудбал

Интер во голеада го совлада Беневенто

Read more

Најдобрите голови од Ла Лига во септември од 2006 до 2020 година

Read more

Првиот тест на Елмас е негативен

Read more

Пандев негативен и на вториот тест

Read more

Спорт

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер во голеада го совлада Беневенто

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите голови од Ла Лига во септември од 2006 до 2020 година

Читај повеќе

Првиот тест на Елмас е негативен

Читај повеќе

Алонсо импресиониран од напредокот на Рено

Читај повеќе

Пандев негативен и на вториот тест

Читај повеќе

Меси објави крај на „војната“ со Барселона: Се извинувам и ја преземам одговорноста

Читај повеќе

Олимпијакос, Динамо и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Читај повеќе

Серена Вилијамс се повлече од Ролан Гарос

Читај повеќе