Hertz и Shelby го претставија Ford Mustang со повеќе од 900 КС

Компаниите Shelby American и Hertz ги претставија тјунираните копии на Ford Mustang, од кои некои имаат повеќе од 900 КС и ќе се користат за изнајмување.

Првите автомобили ќе пристигнат на одредени локации на Hertz ова лето, а цените за изнајмување сѐ уште не се познати. Оваа објава се однесува на тригодишната соработка на споменатите компании.

Remote video URL

Mustang Shelby GT500-H fastback е придвижуван од тјуниран Predator 5,2-литарски турбо V8 мотор од GT500, кој развива повеќе од 900 КС. Тоа ќе биде и најмоќниот автомобил во понудата на Hertz.

GT500-H доби карбонска хауба со истакнати отвори и е полесен за 13,61 kg од фабричката верзија.

Златните линии низ каросеријата и по праговите им оддаваат почит на првите автомобили Hertz Shelby Mustang. Не треба да ги заборавиме алуминиумските бандажи со гуми со високи перформанси.

Внатре, поточно на контролната табла, има табличка со производниот број на моделот GT500-H, а кабината е украсена со логото на Hertz и Shelby American.

Shelby ќе произведе 25 модели GT500-H, а 19 ќе бидат обоени во Shadow Black црна боја, додека 6 ќе носат Oxford бела боја. Автомобилите ќе бидат достапни за изнајмување во Феникс, Лас Вегас, Форт Маерс, Мајами, Орландо и Тампа.

Послаба алтернатива ќе биде Mustang Shelby GT GT-H достапен како кабриолет и fastback, а ќе биде придвижуван од 5,0-литарски Coyote V8 мотор кој испорачува 450 КС, како и актуелниот Mustang GT. Сепак, моделите GT-H користат различна хауба во споредба со стандардниот Mustang GT со тоа што имаат отвори, различна предна решетка со крила од двете страни, како и редизајнирани задни светла. Исто така, овој модел доаѓа со издувен систем Borla и 20-инчни тркала со Michelin гуми.

GT-H ќе биде достапен во Rapid металик црвена и Oxford бела боја, Carbonized сива и Shadow црна, и сите ќе имаат две златни линии низ каросеријата. Изнајмувањето ќе биде достапно во Атланта, Далас, Лас Вегас, Лос Анџелес, Сан Диего, Сан Франциско, Мајами, Орландо и Тампа.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Концепти

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Read more

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Read more

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Read more

Верзија S ја доби и Flying Spur, луксузниот модел на Bentley

Read more
 

Автомобили

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе

Го оставивте автомобилот на сонце?

Читај повеќе

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Читај повеќе

Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

Читај повеќе

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Читај повеќе

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе