H&M ќе отпушти 1.500 вработени

Шведскиот синџир за брза мода H&M ќе укине 1.500 работни места низ своите глобални операции како дел од напорите да заштеди 2 милијарди шведски круни (184 милиони евра) годишно, во услови на забавување на продажбата и зголемени трошоци за трговците на облека.

Групацијата, која работи со повеќе од 4.600 продавници во 70 земји, вклучувајќи ја и Македонија, ги објави плановите за укинување на работните места откако профитот падна за 30% во деветте месеци до крајот на август, што делумно резултираше од крајот на нејзините операции во Русија во светлината на војната во Украина.

Компанијата затвори речиси 200 продажни места во годината до крајот на август, главно во Европа, бидејќи продажбата се префрли онлајн. Исто така, се вели дека продажбата била слаба на главните пазари во текот на летото, додека цената на суровините и превозот се зголемиле.

H&M рече дека намалувањата ќе паднат на операциите на седиштето ширум светот и нема да влијаат на персоналот во продавниците.

Објаснувајќи ги плановите за намалување на трошоците за време на последниот финансиски извештај во септември, Хелена Хелмерсон, извршна директорка на H&M, рече дека компанијата не можела да го пренесе целосното влијание на зголемените трошоци на купувачите.

„Во ситуација на висока инфлација каде што трошоците за живот на домаќинствата значително се зголемуваат, поважно е од кога било да им се понуди на клиентите најдобра вредност за парите“, рече таа.

Во септември, компанијата рече дека продажбата на почетокот на летото била слаба на многу од нејзините големи пазари, но подоцна се подобрила. Компанијата се очекува да открие дополнително затегнување на продажбата и профитот следниот месец.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Бизнис

Европските инвеститори претпазливи, индексите благо паѓаат

Read more

Македонски Телеком со најголеми просечни брзини и најдобри резултати за вкупните перформанси на мрежата

Read more

Ворен Бафет конечно откри во што инвестирал милијарди долари

Read more

Втора Т Бизнис конференција на Македонски Телеком

Read more
 

Вести

Фирма од Чаир монтира небезбедно панорамско тркало во Карпош, обвини Град Скопје

Читај повеќе

Премиера на претставата Парови во Драмскиот театар – Скопје

Читај повеќе

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Читај повеќе

Вработена во МВР фатена со мито од 12.500 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Читај повеќе

Судир на два воза во Србија: Има повредени, нема загинати

Читај повеќе

Зa 20 години Хрватска ќе биде празна, младите си заминуваат: Мрачни прогнози на германските медиуми

Читај повеќе

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Читај повеќе

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе