H&M ќе отпушти 1.500 вработени

Шведскиот синџир за брза мода H&M ќе укине 1.500 работни места низ своите глобални операции како дел од напорите да заштеди 2 милијарди шведски круни (184 милиони евра) годишно, во услови на забавување на продажбата и зголемени трошоци за трговците на облека.

Групацијата, која работи со повеќе од 4.600 продавници во 70 земји, вклучувајќи ја и Македонија, ги објави плановите за укинување на работните места откако профитот падна за 30% во деветте месеци до крајот на август, што делумно резултираше од крајот на нејзините операции во Русија во светлината на војната во Украина.

Компанијата затвори речиси 200 продажни места во годината до крајот на август, главно во Европа, бидејќи продажбата се префрли онлајн. Исто така, се вели дека продажбата била слаба на главните пазари во текот на летото, додека цената на суровините и превозот се зголемиле.

H&M рече дека намалувањата ќе паднат на операциите на седиштето ширум светот и нема да влијаат на персоналот во продавниците.

Објаснувајќи ги плановите за намалување на трошоците за време на последниот финансиски извештај во септември, Хелена Хелмерсон, извршна директорка на H&M, рече дека компанијата не можела да го пренесе целосното влијание на зголемените трошоци на купувачите.

„Во ситуација на висока инфлација каде што трошоците за живот на домаќинствата значително се зголемуваат, поважно е од кога било да им се понуди на клиентите најдобра вредност за парите“, рече таа.

Во септември, компанијата рече дека продажбата на почетокот на летото била слаба на многу од нејзините големи пазари, но подоцна се подобрила. Компанијата се очекува да открие дополнително затегнување на продажбата и профитот следниот месец.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Бизнис

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more

Цените на нафтата паѓаат четврта недела по ред: Трговците стравуваат од слабеење на побарувачката

Read more

Доларот нагло падна, еврото зајакна

Read more
 

Вести

Јавниот превоз утре и задутре со изменет режим

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Трамвај наместо БРТ на Шилегов, конечни место половични решенија

Читај повеќе

Путин испрати предупредување до Западот

Читај повеќе

Комуналците од Тетово излегоа на штрајк поради неисплатени плати

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај на 29 и 30 ноември во Скопје

Читај повеќе

Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Читај повеќе

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Читај повеќе

Во Белград градски автобус се преполови буквално па половина

Читај повеќе

Естонија, Латвија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Читај повеќе