Honda го враќа во живот моделот Prelude

Сè уште како концептен модел, Prelude ќе го има своето јавно деби на Фестивалот на брзината во Гудвуд, кој започнува на 11 јули.

Со концептот што Honda го претстави минатата есен на Саемот за автомобили во Токио, дојдоа првите најави дека Coupé-то, кое се крие зад долгогодишното име Prelude, може да претставува продолжение на приказната што Honda ја започна во 1978 година, а заврши во 2001 година кога запре производството на петтата генерација на моделот Prelude.

Првите информации од Токио сугерираа дека шестата генерација на Prelude ќе се придвижува само со електромотор(и). Работите во меѓувреме се сменија, бидејќи Honda сега вели дека серискиот Prelude ќе биде придвижуван од хибриден погон чија спецификација засега останува непозната.

Coupé-то на Honda ќе им биде понудено на клиентите во Европа, а јасно затемнетите стакла на црвениот претпродукциски концепт што ќе биде изложен на претстојниот Фестивал на брзината во Гудвуд потврдуваат дека Хонда сè уште не е подготвена да ја открие внатрешноста на автомобилот, за која веќе нагласија дека со планираниот хибриден погон и перформансите нема да ги следат стапките на најмоќниот Civic (Type R), иако карбонските додатоци за каросеријата и црвените клешти на сопирачките (Brembo) зад црните 20-инчни бандажи сугерираат поинаку.

Сериското издание на четириседот се очекува „во средината на деценијата“, а треба да почекаме и да дознаеме дали шестиот Prelude во суштина ќе биде Civic со две врати, придвижуван од комбинација на електричен мотор и 2-литарски 4-цилиндричен атмосферски мотор со 200 коњи.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Концепти

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Read more

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе