Honor го претстави Magic V - смартфон на преклоп

Honor денеска официјално го претстави својот прв смартфон на преклоп.

Станува збор за моделот Honor Magic V кој е на преклоп исто како и уредите Samsung Galaxy Z Fold, односно комбинира голем внатрешен екран на преклоп со помал надворешен екран кој може да се користи кога уредот е преклопен. Денеска беше официјалното претставување – верзијата со 256 GB интерна меморија ќе чини околу 1569 долари, а продажбата почнува на 18 јануари.

Уредот има внатрешен екран на преклоп со 7,9-инчен екран со резолуција 2272х1984 пиксели, фреквенција на освежување од 90 Hz и формат 10:9, што значи дека е малку поголем од внатрешниот 7,6-инчен екран со резолуција 2208х1768 пиксели. Од Honor тврдат дека внатрешниот екран на Magic V делува како да се користат два екрана со формат 21:0 еден покрај друг.

URL

Екстерниот екран е малку поголем и изнесува 6,45 инчи. Од Honor велат дека поради ова, уредот ќе биде попрактичен кога корисникот не сака да го отвори.

Magic V e достапен во портокалова, сребрена и црна боја, а може да издржи 200.000 отворања. Го движи најновиот процесор Snapdragon 8 Gen 1, има 12 GB RAM и 256 или 512 GB интерна меморија. Го напојува батерија од 4750 mAh која поддржува 66W полнење и до 50% се полни за 15 минути.

URL

На задната страна се три камери од 50 MP, главна, ултраширока, а напред се две камери од 42 MP.

Тагови
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Мобилни

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Read more

Колку би можело да чини iPhone 15?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more
 

Гик

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Читај повеќе
  • filter

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Читај повеќе

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Читај повеќе
  • filter

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Читај повеќе

Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Читај повеќе

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Читај повеќе

Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Читај повеќе

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Читај повеќе