Мобилни

Huawei го претстави P40 lite

12. март 2020 - 9:40 | М.С.

Huawei го претстави својот нов смартфон – Huawei P40 lite.

Новиот уред на Huawei пристигнува пред долгоочекуваниот Huawei P40.

Одиме со ред:

- Екранот IPS е со дијагонала од 6,4-инчи и резолуција од 2.310Х1.180 пиксели

- RAM меморијата изнесува 6 GB, a внатрешната меморија 128 GB

- Има батерија од 4.200 mAh

-Телефонот го придвижува чипсет Kirin 810.

Huawei P40 lite има четири задни камери – предната главна камера има 48MP, ултрашироката камера има 8 MP, додека Bokeh и макро објективите имаат по 2 MP.

Сè уште не е позната цената, но продажбата ќе започне во првата половина на април.

Коментирај