Huawei Mate X на преклоп: Актуелен и без Google апликациите

Кинеската компанија Huawei започна со продажба на својот телефон на преклоп, но без познатите апликации на Google и американските процесори, што е последица на санкциите од Вашингтон.
 
 
Mate X во Кина се продава по цена од 2.422 долари.
 
Во новиот телефон има Kirin 980 процесор и Balong 5000 супербрз чипсет кој ги поддржува сите мрежи, од 2G до 5G, како и кинеските алтернативи за Google апликациите за музика, мапи и друго.
 
Oд компанијата Huawei се очекува да ги претстават плановите за продажба за пазарот надвор од Кина.
 
САД, при крајот на јуни, на „црната листа“ ставија пет компании, меѓу кои е и кинескиот гигант Huawei, кој го обвинија како закана за американската национална безбедност.
 
реклама

Расте бројот на новозаразени во Грција и Албанија

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Мобилни

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Read more

Блогерите побрзи од Apple: Објавени фотографии од екранот на iPhone 12

Read more

OnePlus го претстави новиот смартфон Nord

Read more

Нови шпекулации: Apple во септември ќе го претстави најновиот iPhone

Read more

Гик

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе