Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Hyundai најави дека во наредните неколку години ќе претстави нови електрични модели и тоа под брендот Ioniq.

Како за почеток се најавени 3 модели, а првиот ќе биде Ioniq 5 чија премиера е закажана за 23 февруари.

Ioniq 5 ќе биде компактен кросовер-купе, инпириран од концептот Hyundai 45 од Саемот за автомобили во Франкфурт 2019 година, а базата ќе биде модуларната E GMP платформа.

Според неофицијални информации, автомобилот ќе го движат 2 електрични мотори со 313 коњски сили, ќе има погон на сите четири тркала, а од 0 до 100 км/ч ќе забрзува за 5,2 секунди.

Првите испораки на Ioniq 5 First Edition во Европа се очекуваат во јуни или јули, а засега не е позната цената на овој автомобил.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе
  • filter

Toyota го претстави новиот Land Cruiser

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави освежениот Grandland

Читај повеќе