И Иванишевиќ позитивен на коронавирусот

Горан Иванишевиќ, директор на турнирот Адрија Тур во Задар и тренер на светскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ, се тестираше позитивно за коронавирусот.

Иванишевиќ има поблаги симптоми на болеста, но се чувствува добро, потврди тенисерот на својот Instagram профил.

– За жал, по двата негативни теста во последните 10 дена, само што ги дознав резултатите од денешниот, третиот тест и тој е позитивен за COVID-19. Се чувствувам добро и немам никакви симптоми. Сакам да ги известам сите што биле во контакт со мене за фактот дека јас сум ковид-позитивен и ги замолувам да ги преземат сите неопходни чекори за да се заштитат себе си и своите најблиски, пишува Хрватот.

Адрија Тур, чиј иницијатор и главен организатор е најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, беше прекинат во неделата, пред финалниот натпревар во тенискиот центар во „Вишњик“ во Задар, откако Бугаринот Григор Димитров на социјалните медиуми објави дека тестот што го поминал во Монте Карло се покажал дека е позитивен на COVID-19.

После тоа, беа тестирани сите играчи и луѓе кои дојдоа во контакт со заразениот бугарски тенисер, а епилог беше дека Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се позитивни, како и членот на репрезентацијата на хрватскиот Дејвис куп, Борна Чориќ, тренерот за фитнес на Ѓоковиќ, Марко Паничи, тренерот на Димитров, Кристијан Грох, српскиот тенисер Виктор Троицки и спортската новинарка на HTV, Мирна Зидариќ.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Тенис

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Read more

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Read more

Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

Read more

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Read more

Спорт

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Читај повеќе

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе