И Кинезите слетаа на Марс

Кина успешно го спушти својот ровер на Марс, објавија кинеските државни медиуми, со што стана втора земја во историјата што го стори тоа.

Роверот Zhurong, именуван по богот на огнот во кинеската митологија, слета рано утрово во претходно избраната област на Марс, објави кинеската државна новинска агенција Xinhua.

Роверот се напојува со соларна енергија, тежи околу 240 килограми и носи шест научни инструменти. Подоцна ќе биде распореден за тримесечна мисија во потрага по знаци или докази за антички живот на површината на Марс.

URL

Орбитерот на Марс Tianwen-1  ќе го пренесе својот сигнал до роверот за време на својата мисија, а потоа ќе спроведе глобално истражување на планетата во текот на една марсовска година. Сондата помина три месеци во извидување на орбитата на областа за слетување пред да го ослободи роверот на површината.

Tianwen-1  беше лансиран со ракетата Long March 5 март од вселенскиот центар за лансирање Венчанг во Хаинан на 23 јули минатата година и помина седум месеци на пат кон Марс пред да влезе во својата орбита во февруари. Вселенското летало ја испрати својата прва фотографија на планетата од оддалеченост поголема од милион километри.

Сондата „ќе орбитира, слета и ќе го ослободи роверот во првиот обид и ќе ги координира набудувањата со орбитерот“, изјави научниот тим зад Tianwen-1 пред да слета роверот. „Ниту една планетарна мисија не била реализирана на овој начин“, додаваат тие.

Tianwen-1  е една од трите меѓународни мисии на Марс лансирани минатото лето, заедно со роверот на НАСА Perseverance, кој слета на Марс во февруари, и сондата на Обединетите Арапски Емирати, која исто така влезе во орбитата во февруари околу Марс. За разлика од американската и кинеската мисија, сондата на ОАЕ не е наменета за слетување на Марс, туку само за проучување на планетата од орбитата.

Сите три мисии беа лансирани приближно во исто време поради усогласувањето помеѓу Земјата и Марс од истата страна на сонцето, што овозможи поефикасно патување до црвената планета.

Remote video URL

Tianwen-1, чие име значи „Потрага по небесната вистина“, има за цел да собере важни информации за почвата на Марс, геолошката структура, околината и атмосферата и ќе бара знаци на вода на планетата.

Кинеската амбициозна вселенска програма беше во центарот на медиумското внимание минатиот викенд кога неконтролирана ракета од 40.000 килограи падна во Индискиот Океан - што наиде на замерки од НАСА за „неисполнување на стандардите за одговорност во врска со (нејзиниот) вселенски отпад“.

реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Цицлест четврток

Read more

Вести

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Read more

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Read more

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Read more

Официјално е потврден петтиот океан на Земјата

Read more
 

Гик

  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто токму сега се појавуваат нови варијанти на коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот Sony Xperia 10 III

Читај повеќе

Официјално е потврден петтиот океан на Земјата

Читај повеќе