И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Американските центри за контрола и превенција на болести (CDC) велат дека делта сојот на коронавирус, кој е многу заразен, може да го пренесат и вакцинирани и невакцинирани лица.

Во внатрешниот документ што го имаше на увид Washington Post, CDC апелира до персоналот да го смени пристапот кон пандемијата поради делта варијантата, како и да ја претстави опасноста од нов вид на јавноста, објави „Гласот на Америка“.

Исто така, се наведува дека постојат докази дека заболените со делта сојот често завршуваат во болница или фатално.

Сепак, од CDC, исто така, посочуваат дека вакцините покажале висок степен на ефикасност во спречувањето на развојот на сериозна клиничка слика или смрт.

CDC посочуваат дека, иако шансите вакцинираните да се заразат се значително помали, тие исто така можат да го пренесат вирусот на други луѓе, како и на оние кои не се вакцинирани.

Најпознатиот експерт за заразни болести во САД, Ентони Фаучи, рече дека се надева дека американските регулаторни агенции ќе издадат дозвола за трајна употреба на вакцини следниот месец, наместо сегашната итна, и дека се надева дека тоа исто така може да го убеди луѓето да се вакцинираат.

Американскиот претседател Џозеф Бајден најави дека вработените во федералните агенции мора да бидат вакцинирани, а доколку не сакаат, мора да носат маски и редовно да се тестираат.

Бајден, исто така, објави дека новите мерки и ограничувања се „веројатни“ поради ситуацијата со коронавирусот, но тој исто така рече дека се надева оти „луѓето ќе разберат колку е важно да се вакцинираат“.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Здравје

Студија: Вакцинираните трудници ги пренесуваат антителата на бебињата

Read more

Најчести митови за контрацепција што се опасни по здравјето

Read more

Мастите не дебелеат, „виновни“ се шеќерите

Read more

Митови и вистини за зелениот лиснат зеленчук

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе