ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

На вчерашниот натпревар во Премиер лигата меѓу Вест Бромвич Албион и Саутемптон, видовме уште еден пример за контроверзната примена на ВАР технологијата.

ВБА поведе со 1:0 во четвртата минута, но помошниот судија сигнализираше офсајд. ВАР ја разгледа ситуацијата и утврди дека Кајл Бартли навистина се наоѓа во минимален офсајд. Но, проблемот е во тоа што Бартли не беше тој кој го постигна голот, ниту влијаеше на играта на каков било начин!

Голот го заби Мбаје Диањ, кој очигледно беше во дозволена позиција, а Бартли беше зад него и ниту влијаеше врз играта во тој момент, ниту го попречи голманот.

Се поставува прашањето зошто голот беше поништен и дали е можно ВАР судијата да ги побркал овие двајца играчи.

„Поради положбата на камерите не можеа да повлечат линии низ телото на Диањ, така што одлуката за офсајд остана“, рече коментаторот на Sky Sports Бил Лесли.

За среќа на ВБА, оваа ситуација не го спречи да победи со 3:0 со головите на Переира, Филипс и Робинсон.

Погледнете го спорниот момент:

Remote video URL
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Фудбал

Феран Торес, мајсторе!

Read more

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Read more

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more
 

Спорт

  • filter

15 мај 1987, роден е тенисерот Енди Мареј

Читај повеќе
  • play_arrow

Феран Торес, мајсторе!

Читај повеќе

Откажана трката за ГН на Турција, австриски Шпилберг домаќин на две трки

Читај повеќе

Пирло: Интер беа подобри и пожелни за успех од нас

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе