ПОДГОТВЕН ДА МУ ПОМОГНЕ НА МИЛАН

Ибра на 41 година најави големо враќање: Ќе се пее друга песна

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ наскоро ќе се врати на терените и ќе биде во тимот на Милан во преостанатиот дел од сезоната, а како што рече и понатаму е многу мотивиран и има што да им понуди на Росонерите кои се во голема резултатска криза.

Како што рече, откако ќе се врати на теренот и ќе се приклучи на тимот на Милан во следните натпревари „ќе се пее друга песна“ и очекува тимот да излезе од големата резултатска криза.

„Не е добар период, но не е потребно многу за да се промени, деталите можат да направат разлика. Сега кога се вратив, ќе се пее друга песна“, изјави Ибрахимовиќ за Mediaset и продолжи:

„Во последните месеци направив многу за да му помогнам на тимот и на тренерот на поинаков начин, но сакам да бидам на теренот и да им помогнам колку што можам. Мора да бидете трпеливи за да се вратите на на најдобар можен начин. Сè помина како што треба. Секогаш сум свој, а колку се поблиску натпреварите, адреналинот и концентрацијата се зголемуваат, но не треба секогаш да се зборува многу и доволни се само неколку зборови да ги натера луѓето да разберат што треба да направат“.

URL

Тој понатаму рече дека има голема мотивација иако има 41 година и многумина сметаат дека неговото време поминало.

„Критиките се нормална работа и сакам да кажам дека ако не те критикуваат, значи дека не си на врвот. Сега сум навикнат, слушам критики веќе 25 години бидејќи сум број еден. Ги јадам критиките, тоа е како да долеваш масло на огнот и кога си играш со оган, ќе се изгориш. На 41 година имам уште многу страни за пишување, квалитетот е уште тука. Стасот се менува, физичката подготовка е поинаква, но квалитетот останува. На оние кои не веруваат во ‘Бог’, покажете им дека тоа ќе го направам на терен, не со зборови. Не треба сè да зависи од мене, сакам сè што имам во себе префрлам на другите. Тука сум за моите соиграчи и ако можам да бидам лидер и пример за нив, ќе бидам“, изјави Ибрахимовиќ.

URL

Ибра има важечки договор со Милан до крајот на оваа сезона, а потсетуваме дека Пиоли не го пријави за учество во Лигата на шампионите.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Фудбал

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Read more

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Read more

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Read more

Елмас: Најважно е што победивме

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе