ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Volkswagen организираше дигитална презентација на моделот ID. Aero, неговиот прв целосно електричен луксузен седан дизајниран да им парира на Model 3 на Tesla и i4 на BMW.

По теренците како ID.4 и ID.5, хечбекот ID.3 и комбето ID. Buzz, Aero е фастбек со четири врати што ќе се произведува во Кина за кинескиот пазар од 2023 година, но истата година Volkswagen ќе претстави и верзија за европскиот и американскиот пазар што ќе се произведува во Германија во фабриката во Емден.

Од Volkswagen велат дека Aero е всушност премиум седан со средна големина за високата класа на кинески семејства, кој го претвора постоечкиот дизајнерски јазик на ID во седан сличен на купе со долго меѓуоскино растојание и многу внатрешен простор. Напред се тенки LED матрикс светла и светлосна линија што ја продолжува должината на носот, додека одзади исто така широк светлосен елемент кој потсетува на Audi Sportback.

Профилот открива изразена линија на половината, нешто што не се гледа во конвенционалните модели на VW, како и заоблени лакови на тркалата со тркала од 22 инча со дизајн на турбина.

Volkswagen не објави фотографии од ентериерот.

Каросеријата на моделот ID. Aero е во согласност со името бидејќи коефициентот на отпор на воздухот е 0,23. Автомобилот е базиран на истата MEB платформа за електрични автомобили како и другите модели од семејството ID, и има капацитет на батерија од 77 kWh. Иако VW не открива многу за електричните мотори, веројатно тие се достапни во сестринските електрични возила.

Исто така, нема податоци ниту за перформансите, но се истакнува опсегот од 620 километри.

Remote video URL
Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Концепти

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Read more

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Read more

Alfa Romeo подготвува суперавтомобил за следната година

Read more

Škoda Enyaq претворена во практичен кампер

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Читај повеќе

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе