Идеален почеток на денот: Здрав и вкусен појадок

Со здравиот и богат појадок квалитетно ќе го започнете денот, советуваат нутриционистите. 

Идеалниот појадок е микс од протеини, масти, влакна, јаглехидрати и намирници кои имаат противвоспалитено дејство. Не само што оваа комбинација е полна со нутритиенти, туку таа подолго време ќе ве држи сити.

Најдобро е појадувате комбинација од јаглехидрати и влакна со малку протеини.

Овесните снегулки се одличен избор. Содржат бета глукан, чувар на имунитетот, и полисахарид кој помага во намалување на холестеролот кога се консумира редовно, што е сосема добра причина да ги консумирате за појадок.

Овесните снегулки се богати со омега 3 масни киселини и калиум.

Освен тоа, тие се природни и скоро непреработени, а се состојат од овес кој го намалува нивото на шеќер во крвта.

Освен влакната, овесните снегулки се и одличен извор на комплексни јаглехидрати, а најдоброто од сè е тоа што во 100 гр. содржат само 347 калории.

Се комбинираат со млеко, јогурт, овошје и јаткасти плодови. Направете вкусен појадок со комбинација по ваш вкус.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Read more

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Read more

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Идеја за појадок: Пица ролнички

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе