Идеална за во летните горештини: Старински рецепт за грчка салата

Летото може да биде незгодно кога станува збор за планирањето на оброците.

Високите температури често влијаат на желбата за оброци кон кои вообичаено се вртиме со желба, па затоа ги избираме оние намирници кои се лесни и лесно сварливи.

Што велите за салата за појадок, ручек, вечера…. Или сето горенаведено? Докажано е дека салатата има голем број здравствени придобивки, а исто така е одличен избор бидејќи може да се подготви на многу начини.

Ова е рецепт за познатата грчка салата, онака како што ја прават бабите на грчките острови.

Состојки:

виолетов кромид

лажица оригано

лажица вински оцет

сол, бибер, маслиново масло

мала главица зелена салата

125 грама црни маслинки без семки

400 грама фета сирење

неколку домати, црвени и жолти

краставица

половина лимон

Подготовка:

Краставицата, доматите, зелената салата и кромидот исечкајте ги крупно. Потоа додадете маслинки и на крај фета сирењето. Измешајте и оставете ја салатата да отстои околу 15 минути. Кога ќе се олади салатата треба да се зачини со маслиново масло, оригано, сол и бибер. Салатата се служи ладна.

Како салатата влијае на нашето здравје?

Салатата има бројни здравствени придобивки, а еве како позитивно влијае на вашето здравје:

– Содржи здрави масти

– Содржи многу хранливи материи

- Често е богата со влакна

- Помага при слабеење.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Рецепти

Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more

На високите температури разладете се со таратур на грчки начин

Read more

Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе