Идеја за брз ручек: Запечени тиквички со праз

Сочно и вкусно јадење со тиквички.

Потребни состојки:

2 поголеми тиквички

3 јајца

60 г палента

50 мл масло

1 мала лажичка сол

1 мала лажичка прашок за печиво

50 г сирење

1 праз

2 големи лажици павлака за готвење

Семки по желба

Кашкавал по желба

Начин на подготовка:

Изрендајте ги тиквичките и додајте им ги останатите состојки, исечкајте го празот. Со лажица промешајте и зачинете по вкус. Вклучете ја рерната на 180 степени.

Ставете ја смесата во тава за печење. Нарендајте кашкавал. Додајте семки од сусам или ленено семе. Печете околу 30 минути.

реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Рецепти

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Read more

Идеја за ручек: Крем супа од целер и сирење

Read more

Освежително смути со киви и малини за идеален почеток на денот

Read more

Десерт на денот: Колач со мак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе