Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Што вкусно да зготвите денес? Полнето бело пилешко кое брзо се готви.

Пилешкото месо е еден од најдобрите извори на протеини и е лесно за готвење.

Во 100 грама бело пилешко месо без коски има: 165 калории, 31 грам протеини, 4 грама масти (од кои 1 незаситени), 74 мг натриум. Само 100 грама пилешко месо дневно ги задоволува дневните потреби за железо, а ќе внесете и значителна количина витамин Б и цинк.

Исхраната со пилешко месо го намалува ризикот од прекумерна дебелина, како и од кардиоваскуларни болести и дијабетес.

Бонус совет: Никогаш немојте да го миете пилешкото месо! Многу луѓе го мијат пилешкото месо пред подготовка, мислејќи дека на тој начин ги уништуваат бактериите. Но сосема спротивно: со тоа само придонесуваат за нивно размножување.

За денешниот рецепт ќе ви бидат потребни следниве состојки:

- пилешки гради

- сенф, крем сирење

- домашно сирење или тврдо кравјо сирење

- сушено месо или сланина

За похување:

- 2 јајца

- презла

- брашно, сол

Подготовка:

Секое од парчињата пилешки гради пресечете го на половина, но не до крај. Прво намачкајте половина лажичка сенф од едната страна на месото и половина лажичка крем сирење од другата страна.

Потоа ставете го сирењето и додадете сецкано суво месо или сланина.

Затворете го „џебот“ со чепкалка за заби и додадете малку сол.

Извалкајте го прво во брашно, потоа во изматени јајца, па во презла.

Пржете ги во врело масло околу осум минути од секоја страна.

Ставете го прженото месо на хартиен бришач за да се впие вишокот мрснотија.

Послужете со сезонска салата по ваш избор.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Колач со кајсии и јогурт

Read more

Пржени лепчиња на поинаков начин - за помалку впиено масло

Read more

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Read more
Шпански омлет за совршен појадок

Шпански омлет за совршен појадок

Read more
 

Магазин

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе

Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Читај повеќе

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Читај повеќе

Наизглед бесмислени тврдења кои науката ги докажа како вистинити

Читај повеќе