Идеја за десерт: Лава колач

Пробајте го овој превкусен десерт по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

1 јајце

1 жолчка

1 лажица шеќер

50 г чоколадо

50 г путер

3 лажици брашно

Начин на подготовка:

Едно цело јајце и една жолчка ги матите со миксер заедно со шеќерот. Жолчката го прави покремаст чоколадниот дел кој потоа истекува. Растопете го чоколадото со путерот на пареа, па додадете ја смесата во изматеното јајце, жолчка и шеќер, додадете го и брашното..
Кога ќе ги соедините сите состојки, префрлете ги во модли кои претходно сте ги намрсиле со путер. Смесава е доволна за 2 лава колачиња. 
Најважниот дел е печењето. Може да го печете во модли или обични шолји за кафе. Печете не повеќе од 8-10 минути на 200 С. Доколку го печете во шолја или метална/керамичка модла може да е потребно уште 1-2 минути. Внимавајте да не ги препечете затоа што тогаш ќе добиете само обични мафини. Послужете со овошје или сладолед по желба.

реклама
Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Read more
НАСА детектира силна експлозија на метеори

НАСА детектира силна експлозија на метеори

Read more
Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Read more
Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Read more

Рецепти

Брз и вкусен појадок: Солени мафини

Read more

Витаминска бомба што штити од вируси

Read more

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Read more

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе