Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Потребни состојки:

300 мл млеко

120 г шеќер

2-3 пакетчиња ванилин шеќер

6 лажици гриз

80 г путер или маргарин

130 г кокос

60 г бело чоколадо

Малку мелени печени лешници, ореви, кикирики

За глазура

50 г чоколадо

40 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

Сипете млеко во тенџере и додајте ванилин шеќер. Откако ќе се загрее, сипете гриз. Мешајте со лажица и варете уште 5 минути.

Потоа, додадете маргарин и мешајте додека да се стопи. Сипете кокос и мешајте постојано за да омекне смесата.

Обложете помало парче со хартија за печење и ставете ја добиената смеса од кокос. Распоредете ја, па растопете бело чоколадо и со една лажица масло премачкајте го ролатот. Потоа наросете лешници. Преостанатото чоколадо прелијте го преку лешниците и размачкајте со лажица.

Оставете го во фрижидер за да се излади или оставете го половина час во замрзнувач. Направете глазура така што ќе растопите чоколадо со слатка павлака и украсете го ролатот по желба. Оставете уште неколку минути во фрижидер за да се стегне глазурата.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Рецепти

Идеја за десерт: Лава колач

Read more

Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more
 

Магазин

  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе

Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

Читај повеќе