Идеја за ручек: Бело месо полнето со кашкавал и павлака

Никогаш посочен залак од неколку евтини состојки.

Белото месо може да се направи на различни начини, а не се знае кое е повкусно. Пробајте го ова пилешко наполнето со рендан кашкавал и палвлака, па испечено во рерна. Како прилог можете да послужите салата, но и парче леб ќе биде доволно бидејќи ова јадење само по себе е фантастично на вкус.

Потребни состојки:

 • 200 гр кашкавал
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици кисела павлака
 • магдонос
 • 1 домат
 • 500 гр пилешко филе
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Изрендајте го кашкавалот и додаде му павлака, толчен лук и сечкан магдонос и сето тоа убаво измешајте го. Месото пресечете го на половина, но не до крај, па отворете го. Посолете и побиберете, па премачкајте го со смесата од кашкавал и павлака. Преклопете и повторно посолете и побиберете. Исечете квадрат парче хартија за печење и на средина ставете маслиново масло, па над него парче месо. Направете чамец од хартијата (како на видеото).

Ставете ги во тавче и посипете со кашкавал, а над него наредете парчиња домат. Повторно посипете со кашкавал, овој пат фрлете и магдонос, па печете во загреана рерна на 180°C околу 35-40 минути.

Remote video URL
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Рецепти

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more
 

Магазин

Знаци кај децата кои може да укажуваат на дислексија

Читај повеќе

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Читај повеќе

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Читај повеќе
 • play_arrow

Ризичен експеримент: Намерно дозволил да го проголта анаконда

Читај повеќе

Неколку причини зошто Водолиите се генијалци

Читај повеќе

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Читај повеќе

Знаци што откриваат дека некој е емотивно недостапна личност

Читај повеќе
 • play_arrow

Авантурата наречена Red Bull Can You Make It? 2024 е во полн ек!

Читај повеќе

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Читај повеќе