Идеја за ручек: Домашни мини бургери

Предлог за денешниот ручек.

Потребни состојки:

600 гр. мелено месо

Сол

Бибер

2 лажици масло

4 лажички сенф

12 мали лепчиња

4 лажици кечап

12 листови зелена салата

2 големи домати

12 парчиња кашкавал

Начин на подготовка:

Промешајте го меленото месо со сол и бибер. Обликувајте 12 мали плескавици. Намачкајте го тавчето со масло и загрејте го. Исечете ги лепчињата на половина и неколку минути печете ги на тавчето. Потоа, премачкајте ги со сенф и кечап.

Исечете го доматот на 12 тенки кругови. Во лепчињата ставете листови од салата и домати. Печете ги плескавиците во тава, по 5 минути од двете страни. На крај, на секоја плескавица ставете парче кашкавал за да се растопи. Ставете ја плескавицата во сендвичот и послужете.

реклама

Рецепти

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Read more

Рецепт за совршен колач со сливи

Read more

Предлог за брз ручек: Ослиќ во лут сос од домати

Read more

Четири лесни рецепти за торта со јаболка

Read more

Магазин

Победа на денот!

Читај повеќе

Сечено, лепено, монтирано: Кинезите се пофалија со „напад“ на американска база

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Читај повеќе

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе