Идеја за ручек: Едноставен рецепт за сочно пилешко

Ако немате идеја за ручек, пилешкото е секогаш добро решение. Подготвено во овој сос, тоа е неверојатно сочно и вкусно, а ако послужите пире од компири како прилог, веднаш ќе се изеде. Што е најдобро, на сите им успева, а месото е толку меко што се топи в уста.

Потребни состојки:

 • 500 gr пилешко филе
 • 1 кромид
 • 3-4 чешниња лук
 • 1 лажичка доматно пире
 • 300 ml павлака за готвење
 • 25 gr путер со зачини
 • ½ лажичка оригано
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Месото исечкајте го на шницли, па пропржете го во тава. Кога шницлите ќе бидат готови, извадете ги и во истото тавче ставете исечкан кромид и лук. Кога ќе се испржи додадете го доматното пире. Промешајте, па додадете ја и павлаката. Зачинете со слатка пиперка и промешајте. Додадете сол и бибер, а потоа додадете путер и зачини. Кога ќе се растопи путерот вратете ги шницлите во тавата и гответе уште 15-25 минути, во зависност од дебелината на парчињата месо. На крај посипете со оригано.

Забелешка: Ако не можете да најдете путер со зачини, може да користите и обичен. А доколку забележите дека количината на сосот е намалена, додадете малку вода.

Remote video URL
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос со куркума

Read more

Витаминска бомба за одбрана од вируси

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
 • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
 • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе