Идеја за ручек: Крем супа од целер и сирење

Есенска крем супа со зеленчук и сино сирење.

Потребни состојки:

100 г кромид

2 лажици маслиново масло

20 г путер

300 г корен од целер

100 г компири

1 лажичка вегета

Сол и бибер

100 г сино сирење

Магдонос

Начин на подготовка:

На маслиново масло пропржете ситно сечкан кромид и мешајте додека да добие златеста боја. Додадете путер и сечкан кромид и целер на коцки. Додајте вегета и сипете вода. Варете на ниска температура за да омекне зеленчукот. Згмечете го овошјето со помош на рачен миксер. Додајте вода за да ја добиете посакуваната густина, посолете и додајте го мелениот бибер. Готовата супа наросете ја со коцки сино сирење и исечкан магдонос.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Рецепти

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Десерт на денот: Пита со боровинки и ореви

Read more

Рецепт на денот: Потпечени тестенини со брокула и панцета

Read more

Направи сам: Домашен путер од кикирики од 2 состојки

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе