Идеја за ручек: Макарони на гурмански начин

Еве идеја за денешниот ручек.

Наместо традиционалниот рецепт за италијански тестенини, пробајте поинаков специјалитет. 

Макарони со тиква и сланина

Состојки:

400 гр. тестенини

1 помала тиква

Маслиново масло

Бибер

Мајчина душичка во прав

3 лажици густ јогурт

100 гр. крем сирење

100 гр. фета сирење

100 гр. ситно исецкана сланина

Магдонос

Босилек

Сол

Пармезан

Начин на подготовка:

Пржете ја сланината во тава без масло и оставете ја на страна.

Исчистете ја тиквата и исечете ја на коцки. Пржете на маслиново масло со бибер и мајчина душичка, а по потреба додајте и вода.

Додајте исецкан магдонос, босилек и фета. На крајот додајте крем сирење, јогурт, посолете по вкус и динствувајте додека да се згусне, па тргнете од огин.

Додајте ја пржената сланина. Сварете ги макароните, исцедете ги и промешајте ги со сосот од тиква.

Служете со наросен пармезан.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Read more

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Read more

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Идеја за појадок: Пица ролнички

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе