Идеја за ручек: Пикантен спанаќ со печурки

Одличен предлог за ручек за кој се потребни само 15 минути. Во печурките додадете спанаќ и направете вкусно јадење.

Спанаќот можете да го послужите како прилог, да го додадете во пити, но и да направите едноставни јадења од него. Едно од нив е ова со печурки, а лутата пиперка додава пикантност. Многу лесно се подготвува - потребни се околу 15 минути, а вкусот е фантастичен. Доколку сакате јадења со спанаќ, нема да погрешите.

Потребни состојки:

  • 300 гр спанаќ
  • 300-400 гр печурки
  • 4-5 чешниња лук
  • 1 лута пиперка
  • 2 лажици балсамико оцет
  • 2 лажици путер
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Во загреана тава растопете го путерот, кога ќе се растопи пропржете ги сечканите печурки додека малку не омекнат и да го испуштат нивниот сок. Додадете толчено лукче и рендана лута пиперка, па динстајте уште неколку минути. Зачинете со сол и бибер, а потоа истурете го балсамико оцетот. Потоа промешајте, па се додадете го измиениот спанаќ. Гответе само неколку минути (околу 5) и тргнете го од шпоретот. Бон апетит!

Remote video URL
Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе