Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

За ручек подгответе го ова похувано бело месо и послужете го со пире. Се пржи само 6 минути на двојно помалку масло, а е неверојатно крцкаво.

Од бело месо може да се направат широк спектар на јадења, а најпопуларното секако е похувано. Секој има свој рецепт за похување, но пробајте го овој, сигурно ќе ви се допадне. Тајната е во зачините, поедноставно се подготвува, се користат помалку садови и помалку масло. Важно е месото да го излупате за да биде тенко, бидејќи така ќе го пржите пократко.

Потребни состојки:

 • 400 гр пилешко филе
 • ⅓ лажичка сув ѓумбир
 • ½ лажичка чадена пиперка
 • ½ лажичка лук во прав
 • ½ лажица сусам
 • ½ лажичка италијански зачин
 • 1 јајце
 • 1 лажичка сол
 • малку бибер
 • 1 лажица брашно
 • презла

Подготовка:

Исечете го месото на шницли, покријте го со фолија и излупајте го со чекан за месо. Во јајцето додадете ѓумбир, чадена пиперка, лук во прав, сусам, италијански зачин, сол и бибер, како и брашно и добро измешајте. Месото се валка во добиената смеса, па во презла, па се пржи на малку масло по 3 минути од секоја страна.

Remote video URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Рецепти

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Read more

Рецепт за мусака на полски начин

Read more

Кромид полнет со жолчки и бешамел

Read more

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
 • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе