Идеја за ручек: Пилешки гулаш

Едноставно и вкусно јадење за целото семејство.

Потребни состојки:

 • 300 г пилешко филе
 • 1 морков
 • кромид
 • 2 компири
 • 2 чешни лук
 • 1 црвена пиперка
 • 100 мл доматен сос или пасиран домат
 • сол, бибер
 • магдонос
 • половина лажичка мелен лут пипер, по желба

Начин на подготовка:

На малку масло испржете го ситно исечканиот кромид. Кога ќе омекне, додадете го ренданиот морков и ситно исечканите лук, пиперката, компирот и пилешкото месо исечено на коцки. Варете околу 10 минути со повремено мешање.

Додадете половина лажичка мелен пипер и убаво измешајте. Додадете и малку вода. Зачинете и оставете да се вари околу 30 минути со додавање вода, по потреба.

На крајот, додадете го пасираниот домат и гответе уште 15 минути. Наросете магодонос.

Јадењето може да го послужите со сезонска салата.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
 • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе