Идеја за ручек: Пилешки крилца во пикантен сос

Еден од најпопуларните специјалитети од рестораните за брза храна.

Ако сакате пилешко месо и сте љубители на лута храна, ова е вистинскиот рецепт за вас. Зачинетата храна најдобро го топли телото во студените денови.

Состојки:

500 гр. пилешки крилца

½ шолји брашно

¼ лажички сол

¼ лажички каен бибер

Сос

¼ шолји путер

¼ шолји лут сос

Малку лук во прав

¼ лажички бибер

Начин на подготовка:

Промешајте брашно, сол, мелена пиперка и кајен бибер, па ставете ги во кеса за печење.

Додајте ги пилешките крилца и добро протресете за да смесата се впие на месото.

Оставете ги во фрижидер да отстојат еден час.

Пилешките крилца наредете ги на решетка од рерна(одоздола ставете тава за печење).

Печете околу 45 минути на 170 степени, премачкајте ги со масло и допечете ги уште неколку минути на 200 степени за да добијат крцкава коричка.

Промешајте ги сите состојки за сосот и пржете ги додека да се соединат. Прелијте ги крилцата со подготвениот сос и послужете ги топли.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Read more

Идеја за појадок: Ролнички со цимет

Read more

Не, не е житарка: Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Идеја за појадок: Пица ролнички

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе