Идеја за ручек: Пилешки плескавици

Пилешките плескавици се одлична идеја за ручек кога не знаете што да подготвите.

Кога немате инспирација за ручек, направете плескавици од бело месо. Може да се јадат и сами, но доколку сакате и прилог можете да подготвите интересно пире од карфиол или освежителна салата. Многу веројатно дека состојките веќе ги имате дома.

Потребни состојки:

 • 2 парчиња пилешко филе
 • магдонос
 • 3 јајца
 • 80 gr моцарела
 • 3 лажици мајонез
 • 50 gr брашно
 • сол
 • бибер
 • лук во прав
 • масло

Подготовка:

Исечете го пилешкото месо на коцки. Додадете сечкан магдонос и јајца. Убаво промешајте, па додајте рендана моцарела и мајонез. Додадете сол, бибер и лук во прав. Добро промешајте. Потоа додадете го брашното и сè убаво соединете. Извадете ја смесата со лажица и ставете ја во загреаното масло. Пржете додека не оцените дека се готови.

Remote video URL
реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Гурмански плескавици од рерна

Read more

Рецепт на денот: Посна царска пита

Read more

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Read more
Шест рецепти за љубители на лута и зачинета храна

Шест рецепти за љубители на лута и зачинета храна

Read more
 

Магазин

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Читај повеќе
 • filter

Хајди Клум – божица на црвениот килим

Читај повеќе

Која храна треба да ја одбегнувате ако сакате рамен стомак?

Читај повеќе

Дали треба да позајмувајте пари на роднини и пријатели?

Читај повеќе

Зошто одлучив да немам деца?

Читај повеќе

Која е врската помеѓу витаминот Д и опаѓањето на косата?

Читај повеќе

Спанковците се поинтелигентни и посреќни од ранобудниците

Читај повеќе

Здравите деца мора да внесуваат глутен во исхраната

Читај повеќе

Потврдено: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Читај повеќе