Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Ролни од месо и зеленчук, идеален ручек за целото семејство.

Потребни состојки:

-бело пилешко месо

-15 тенки ленти сланина

-100 г кашкавал

-5 кисели краставички

-босилек

-кари

-сол, бибер

-масло

Начин на подготовка:

Белото месо исечете го на шницли, па израмнете го со чекан за месо.

На парче алуминиумска фолија посипете малку сол, бибер, малку масло, па ставете три ленти сланина, бело месо на сланината и зачинете со кари и босилек.

Потоа ставете и парче кашкавал и сечкани кисели краставички. Замотајте го сето тоа во сланината и потоа во фолијата. Во зовриена вода проварете ги ролните во фолијата околу 10 минути, па извадете ги.

Кога ќе се оладат, одмотајте ги и ставете во рерна за да се испечат. Послужете ги со претходно зготвен зеленчук и салата по желба.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Ловечки шницли со сенф и црно вино

Read more

Најдобриот рецепт за лесна подготовка на вкусна пастрмка

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе