Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Пилешките уштипци со црн грав може да ги подготви буквално секој, само измешајте зеленчук и месо, испржете и нема да можете да им одолеете.

Сигурно барем некогаш в кафеана сте пробале лесковачки уштипци кои се прават од мелено месо, сланина и сирење - тоа е едно од најпознатите српски јадења. Но, постои многу поздрава варијанта на ова високо калорично јадење. Станува збор за пилешки уштипци со грав. Белото месо е најпрактично за подготовка, а оди со речиси секаков додаток. Овој рецепт е многу едноставен бидејќи треба само да ги измешате состојките и да пржите, а вкусот ќе биде одличен.

Потребни состојки:

 • 1 пилешко филе
 • 1 јајце
 • 3 лажици јогурт
 • 1 лажица скроб
 • малку копар
 • ⅓ млад кромид
 • на врв на лажичка бибер
 • ½ лажичка сол
 • 1 домат
 • 2 конзервиран црн грав
 • растително масло

Подготовка:

Месото исечкајте го на коцки, па додадете јајце, јогурт, скроб, сол, бибер и измешате. Потоа додадете сечкан копар, ситно сечкан млад кромид и домат, како и грав. Добро соединете. Во тавче загрејте масло, па со лажица ставајте од смесата и пржете од двете страни.

Remote video URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Ловечки шницли со сенф и црно вино

Read more

Најдобриот рецепт за лесна подготовка на вкусна пастрмка

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
 • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
 • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе