Идеја за ручек: Пилешко Марбеља

Пилешкото марбеља лесно се подготвува, а вкусот е фантастичен.

Пилешкото Марбеља стана популарно во 80-тите благодарение на Шејла Лукинс и Џули Росо, т.е. на нивната книга со рецепти „The Silver Palate Cookbook“. Овој готвач запозна многу неискусни, но и искусни со непознати состојки кои сега се вообичаени во нашите кујни.

Ова пилешко јадење се прави со маринирање на парчиња пилешко (традиционално 4 цели кокошки исечени на четвртинки) преку ноќ во маслиново масло во кое се додаваат лук, ловорови листови, капери, суви сливи и маслинки. Маринираното пилешко потоа се става во тава со бело вино, па се посипува со кафеав шеќер и се пече.

Овој рецепт е малку помодерна верзија каде што не се чека месото да се маринира цела ноќ. Состојките не се многу променети, освен што е отстранет кафеавиот шеќер. Уживајте во популарното и вкусно јадење и послужете го со кускус или со пире од компири.

Потребни состојки:

За сосот:

 • ⅓ чаша зелени маслинки (без семки)
 • ⅓ чаша суви сливи (без семки)
 • 4 чешниња лук
 • 2 лажици капери
 • 3 филети инчуни (солена риба како во пица Наполетана)
 • 1 лажичка суво оригано
 • ¼ лажичка мелена пипер

За месото:

 • 1,3 кг карабатак
 • ¾ чаша пилешка супа
 • ⅓ чаша суво бело вино
 • ⅓ чаша зелени маслинки (без семки)
 • 1 лажица капери
 • 3 ловорови листови
 • ⅓ чаша суви сливи (без семки)
 • 2 лажици свеж магдонос
Подготовка:

Во блендер ставете маслинки, суви сливи, лук, исцедени капери, измиени инчуни, оригано, мелена пипер, сол и бибер. Блендирајте додека не добиете мазна смеса.

Исушете го месото со крпа. Зачинете со сол и бибер, а потоа загрејте го маслото во тава и додадете го готовиот сос. Гответе со постојано мешање околу 1-2 минути. Истурете ја супата, па виното, па додадете ги маслинките и каперите, како и ловоровиот лист. Ставете го месото во тавата и прелијте го сосот врз секое парче.

Се пече во загреана рерна на 200°C околу 15 минути. Извадете го, па повторно прелијте го месото со сосот и околу него наредете ги сувите сливи исечкани на коцки. Вратете во рерна и печете уште 20 минути. Посипете со мелен магдонос и послужете со лимон.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Read more
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more
 

Магазин

 • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
 • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе