Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

За ручек ви предлагаме да направите совршено пилешко со четири видови сирења и кашкавали. Преубав вкус, а подготовката никогаш полесна кога станува збор за ваков тип на јадење.

Пилешко куатро формаџи, или четири сирења, се служи во многу познати ресторани ширум светот, но лесно може да се направи и дома. Сѐ што ви треба е пилешко месо, а наш избор се копак и докопан, потоа сирења и павлака за готвење. Зачини можете да користите по желба. Пилешкото со 4 сирења е одличен предлог за ручек, а се подготвува лесно.

Потребни состојки:

 • 4-5 копани и докопани
 • 1 лажичка оригано
 • 4-5 чешниња лук
 • ½ мала главица кромид
 • 100 мл вода
 • 250 мл павлака за готвење
 • малку свеж босилок
 • 50 гр моцарела
 • 50 гр пармезан
 • 50 гр тврди сирење
 • 50 гр горгонзола
 • масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во тава сипајте малку масло, па откако ќе се загрее додадете го месото. Посолете и побиберете, па посипете оригано. Потоа додадете крупно сечкан лук. Додадете и сечкан кромид, па пржете додека месото и лукот не променат боја. Сипете малку вода, па динстајте уште десетина минути. Потоа додадете павлака за готвење, па промешајте. Додадете крупни парчиња сирења и сечкан босилок, па одново промешајте. Крчкајте додека сирењата не се растопат.

реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе

Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Читај повеќе