Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Направете шупливо бело месо па наполнете го со интересна смеса и уживајте во јадењето. Одличен предлог за малку така посвечена трпеза.

Белото месо е често на менито во многу домови бидејќи не е премногу скапо, а е вкусно. Постојат разни начини на кои можете да го подготвите, но ваков начин сигурно досега не сте пробале. Можеби изгледа комплицирано, но сепак не е толку тешко за да се направи ова шупливо бело месо полнето со сос, а во случајов станува збор за сос од авокадо и кашкавал. Доколку не сте љубители на авокадо слободно може да го замените со нешто друго. Вака подготвеното месо можете да го најдете по луксузните ресторани, па наместо да плаќате дебела сума за да го пробате, направете го дома.

Потребни состојки:

 • 1 кг пилешко филе
 • 50 гр брашно
 • 1,5 лажичка мелена блага пипер
 • 1 лажичка кари во прав
 • 2 лажички сушен босилек
 • 1 јајце
 • малку путер
 • 1 авокадо
 • 70 гр тврдо сирење
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 домат (по желба)
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Месото исечете го на тенки шницли. Земете парче алуминиумска фолија и згужвајте ја, па направете ја како чамец. На тавче обложено со хартија за печење наредете онолку парчиња фолија колку што имате месо. Таму каде што е шупливо завртете го надоле (како на сликава).

Измешајте брашно, мелена пипер, сол, бибер, кари и босилок. Месото валкајте го во изматено јајце, потоа во брашно и наредете го над фолијата. Печете на 200°C околу 20 минути. Потоа во тава месото испржете го по 2 минути од секоја страна. Во сад измешајте авокадо, рендан кашкавал, сол и кисела павлака. Добро истиснете и соединете. Турете од смесата во шуплината на месото и посипете со рендан кашкавал. Доколку сакате, на крај на наредете и парчиња домат.

Remote video URL
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос со куркума

Read more

Витаминска бомба за одбрана од вируси

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
 • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
 • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе