Иднината на војувањето: Како води кинески командант со вештачка интелигенција?

Вештачката интелигенција ја програмира за да ја пополни празнината во командниот синџир со кој се соочува кинеската војска за време на воените симулации, поради недостаток на искусни команданти на високи позиции.

Кина разви виртуелен воен командант, вештачка интелигенција способна да работи во различни воени сценарија без никаква човечка интервенција, правејќи голем чекор напред во развојот на сопствената воена технологија.

Виртуелниот командант моментално поминува низ ригорозна обука во воените ИТ лаборатории во Кина, каде експертите на кинеската армија го обучуваат да учествува во виртуелни војни имитирајќи човечко однесување и човечки грешки во воени конфликти.

Командантите на вештачката интелигенција се програмирани да ја пополнат празнината во командниот синџир со кој се соочува Кинеската Народноослободителна армија за време на воените симулации, поради недостаток на искусни команданти на високи позиции.

И токму тоа е нивната цел, командантите со вештачка интелигенција да одат „во акција“ во вежби на различни големи воени сценарија, кога вистински офицери не се достапни.

Фино нагодена личност

За разлика од традиционалните системи за вештачка интелигенција кои се потпираат на анализа, AI Commander користи емпириско знаење, слично на човечката меморија, заменувајќи ги застарените информации со нови податоци.

„Личноста“ на командантот на вештачката интелигенција може детално да се нагоди, според потребите на задачите, според водечкиот кинески научно-технолошки магазин Common Control & Simulation на англиски јазик.

Командантот на вештачката интелигенција е способен да идентификува закани, да прави планови и да донесува оптимални одлуки врз основа на целокупната ситуација на теренот, додека учи од победи и порази. Овој процес се одвива без никаква човечка интервенција, со висока ефикасност и можност за повторено експериментирање.

Партијата над вештачката интелигенција

Сепак, и покрај значителниот напредок во примената на технологијата за вештачка интелигенција, новиот систем целосно се придржува до доктриналните принципи на Народноослободителната армија: „Партијата командува со оружјето!“

Тоа значи дека контролата врз употребата на вештачката интелигенција за воени цели ќе остане во рацете на поединци назначени од кинеската Комунистичка партија, со што ќе се обезбеди максимален надзор од страна на луѓето врз употребата на вештачката интелигенција.

Развојот на вакви системи со вештачка интелигенција претставува револуционерен чекор во воената стратегија, која ја нагласува посветеноста на Кина за интегрирање на напредна технологија во нејзините одбранбени системи, но и стремежот да одржува строга контрола врз нејзината употреба.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Свет

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе