Игрицата Stalker 2: Heart of Chornobyl доаѓа во 2023 година

Компанијата GSC Game World работи на „Stalker 2: Heart of Chornobyl“ и се надева дека ќе ја лансира следната година.

Добро познатото студио објави променет датум на објавување на трејлерот, чија премиера беше оваа недела за време на преносот во живо на Microsoft за Xbox Games Showcase Extended. GSC првично планираше да ја лансира игрицата до крајот на оваа година, но имаше одложување, односно прекин во развојот на игрицата поради руската инвазија на Украина.

Remote video URL

Покрај новиот трејлер, студиото објави и апликација во која се наведени некои од проблемите низ кои вработените морале да поминат од почетокот на инвазијата. Развојот на игрицата продолжи неодамна откако некои членови на тимот беа префрлени во Прага.

Remote video URL

Исто така, дел од насловот на игрицата е променет од „Heart of Chernobyl“ во „Chornobyl“ за да го одрази локалниот украински правопис, односно името на местото на нуклеарната катастрофа во 1986 година, пишува The Verge.

Тагови
реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Гејминг

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Read more

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Read more

Лара Крофт е геј, а во новата игрица ќе биде во врска со жена?

Read more

PlayStation 5 добива две многу барани гејминг карактеристики

Read more
 

Гик

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Читај повеќе
  • filter

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Читај повеќе

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Читај повеќе

Снимен феноменален момент: Две галаксии се судираат и се спојуваат

Читај повеќе

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Читај повеќе

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе