Илјада и 2 илјади потписи ги делат Ванковска и Јакимовски од кандидатура за претседател

Заклучно со вчерашниот ден, нема нов кандидат што собрал 10 илјади потписи, а најблиску до остварување на такво нешто се кандидатите на Левица и ГРОМ.

Според информациите на Државната изборна комисија, заклучно со синоќа (среда) во 20:00 часот нема нов потврден кандидат за претседател.

Најблиску до официјализирање на кандидатурата е професорката Билјана Ванковска, чија кандидатура ја поддржа Левица, и на која ѝ недостасуваат 915 потписи. За очекување е да ги собере денеска или утре.

Изгледно е и дека потребните потписи ќе ги собере и градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, од партијата ГРОМ. Нему му недостасуваат 2.016 потписи за да стане претседателски кандидат.

Останатите, според темпото на собирање потписи, тешко е за верување дека ќе стигнат до потребната бројка од 10 илјади. Само д-р Вело Марковски има нешто над илјада, а од останатите, активитската за човекови права Мерсиха Смаиловиќ со 977 потписи е најблиску до илјадарката.

  • Билјана Ванковска-Цветковска 9.085
  • Стевчо Јакимовски - 7.994
  • Вело Марковски - 1.087
  • Мерсиха Смаиловиќ - 977
  • Ѓорѓи Манасков - 323
  • Зорица Цветковска 105
  • Господин Попоски - 63
  • Томе Николоски - 0

Потсетуваме, досега потребните потписи ги собраа: министерот за надворешни работи Бујар Османи од ДУИ, градоначаникот на Гостивар како кандидат на здружената опозиција Европски сојуз за промени - Арбен Таравари и градоначалникот на Куманово од новоформираната партија ЗНАМ - Максим Димитриевски.

Кандидатите на СДСМ, актуелниот претседател Стево Пендаровски, и на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Гордана Силјановска-Давкова, како кандидати поддржани од партии со 30 пратеници во Собранието, не им требаат потписи и тие се веќе во трката за претседател.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Македонија

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Read more

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Read more

Дизелот од полноќ поевтин за 0,50 денари, цените на бензините остануваат исти

Read more

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе