Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Американската компанија SpaceX во 2022 година во орбитата на Месечината ќе лансира сателит кој целосно ќе биде платен со криптовалутата доџкоин.

Веста на Twitter ја соопшти шефот на компанијата, Илон Маск.

Следната година, SpaceX ќе го лансира сателитот Doge-1 кон Месечината, платен со криптовалутата доџкоин, напиша Маск.

URL

На веб-страницата на канадската компанија Geometric Energy Corporation (GEC), која е сопственик на сателитот, се забележува дека тој ќе биде лансиран во првиот квартал од 2022 година со помош на ракетата Falcon 9. Тој ќе собира податоци за Месечината со помош на сензорни камери. Компанијата ќе го испрати сателитот користејќи ја програмата за лансирање на комерцијални летала што ја нуди SpaceX. Износот на бизнис зделката не беше објавен.

„Користејќи доџкоини во договор од вакви размери, Geometric Energy Corporation и SpaceX го зацврстија доџкоин како валута за деловно работење на Месечината“, се вели во соопштението на GEC.

„Оваа мисија ќе демонстрира примена на криптовалути надвор од орбитата на Земјата и ќе ги постави темелите за меѓупланетарна трговија“, рече потпретседателот на трговските операции на SpaceX, Том Очинеро.

Маск на почетокот на април објави на Twitter дека SpaceX „ќе го прати доџкоин на Месечината“, но не објасни што точно сакаше да каже со тоа. По објавувањето, вредноста на криптовалутата се зголеми за 30%.

Продолжи да читаш>>> Доџкоин: Еден човек поседува скоро 30 проценти од криптовалутата, но колку е богат?

реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Read more

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Вести

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Read more

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Read more

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Read more

Првиот квантен компјутер во Европа инсталиран во Германија

Read more
 

Гик

Три нови опции на Facebook Messenger

Читај повеќе

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто токму сега се појавуваат нови варијанти на коронавирусот?

Читај повеќе