Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Шефот на Tesla Motors, Илон Маск, вчера на Twitter вети награда од 100 милиони долари за развој на најдобрата технологија за ловење емисии на јаглерод диоксид.

Ловењето на штетните гасови кои предизвикуваат ефект на стаклена градина станува критичен дел од многу планови во борбата против климатските промени, но до денес е направен многу мал напредок во таа технологија, при што напорите се насочени кон намалување на емисиите наместо отстранување на јаглерод диоксид.

Меѓународната агенција за енергетика (IEA) кон крајот на минатата година соопшти дека е потребно нагло зголемување на примената на технологија во ловењето на јаглерод диоксидот, доколку земјите сакаат да ги постигнат целите за намалување на нето емисиите на нула.

„Давам награда од 100 милиони долари за најдобра технологија за ловење јаглерод диоксид“, напиша Маск на Twitter, проследен со уште еден твит во кој вети повеќе детали следната недела.

URL

Маск денес управува со некои од најфутуристичките компании во светот. Покрај Tesla, тој ја води и SpaceX, како и Neuralink, стартап што го поврзува мозокот со компјутерите.

Американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе го забрза развојот на технологијата за ловење јаглерод диоксид како дел од неговиот сеопфатен план за борба против климатските промени.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Вести

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Read more

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе