Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Бизнис магнатот Илон Маск минатата недела загуби богатство од 27 милијарди долари, објави CNN.

Минатата недела акциите на Tesla се намалија за 11,5 отсто, а Маск има речиси 18 отсто од сите акции во најтехнолошки развиената компанија за автомобили во светот.

Според индексот на милијардери на Bloomberg, Маск минатата недела загубил 27 милијарди долари. Тоа е колку што изнесува богатството на Џејмс Дајсон, кој е 52. најбогат човек на планетата, според Bloomberg.

Маск и основачот на Amaozn, Џеф Безос, од јануари досега ги менуваа местата за најбогат човек на планетата. Но, Маск сега се наоѓа на второто место со 157 милијарди долари, во споредба со нето богатството на Безос од 177 милијарди долари.

Маск има 21 милијарда долари повеќе од основачот на Microsoft Бил Гејтс, кој останува на третото место.

Акциите на Tesla се зголемија за 743 отсто во 2020 година. 

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Бизнис

Нови мерки за сите економски оператори кои ќе бидат затворени овие две недели

Read more

Асоцијација на Ивент индустријата: Добивме 0 денари помош од државата, излегуваме на улица

Read more

Туристичко-угостителска комора: Итно да се исплати поддршката за туристичко-угостителскиот секор

Read more

Германски тинејџер е најмладиот милијардер во светот

Read more
 

Вести

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе