Илон Маск: Преземањето на Twitter е привремено запрено

Милијардерот Илон Маск соопшти дека неговото преземање на Twitter е привремено запрено и објасни зошто е тоа така.

„Договорот околу преземањето на Twitter привремено е запрено за да видиме дали лажните профили се навистина помалку од 5%“, објави Маск.

За потсетување, Маск најави дека ќе ја купи социјалната мрежа за 44 милијарди долари. Од Twitter тогаш објавија:

„Twitter потврдува дека е постигнат дефинитивен договор за купопродажба. Компанијата во целост ќе го аквизира ентитетот во сопственост на Илон Маск за 54.20 долари по акција. Трансакцијата се проценува на околу 44 милијарди долари. По довршувањето на трансакцијата, Twitter ќе стане приватна компанија“.

„Акционерите на Twitter, во склад со постигнатиот договор, ќе добијат 52.20 долари за секоја акција што Twitter ја поседува во моментот на договорената трансакција. Куповната цена е 38% поголема од цената на берзата на акциите на Twitter на 1 април 2022, последниот ден со тргување со акциите пред господин Маск да објави дека купел удел од 9% на Twitter, додадоа оттаму.

Маск ќе стане сопственик на платформата што ја смета за „јавно дигитално место на кое ќе се расправа за витално важни содржини за човештвото“.

„Слободата на говорот е темел на демократијата“, изјави Маск.

URL

 

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Интернет

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Read more

„Закочи“ Instagram

Read more

Илон Маск за првпат им се обрати на вработените во Twitter

Read more

Facebook планира голем редизајн за да се натпреварува со TikTok

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе